چه زمانی باید از نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM استفاده کنید؟

divider
نگهداری و تعمیرات pm

سوالات مربوط به اجرای نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه باید به عنوان بخشی از بحث گسترده تری به نام کاربرد راهکار های مختلف نگهداری و تعمیرات، پاسخ داده شود. بنابراین، قبل از ادامه کار باید این بحث را با بیان اینکه تمرکز بر یک نوع راهکار نگهداری و تعمیرات مقرون به صرفه نیست، تنظیم کنیم.

اینگونه تصور کنید که هر سازمان دارای طیف گسترده ای از دارایی ها(asset) است. برخی از آنها برای تولید حیاتی، بعضی از آنها کم اهمیت و برخی دیگر قابل چشم پوشی هستند. انواع مختلف راهکار های نگهداری و تعمیرات ، هزینه های مختلف اجرا را متحمل می شوند. یک نوع راهکار خاص نگهداری و تعمیرات وجود ندارد که به عنوان یک راه حل مناسب برای همه این موارد عمل کند.

ما معتقدیم که بهترین روش نگهداری و تعمیرات شامل ترکیبی از راهکارهای مختلف نگهداری و تعمیرات است. مثلا:

شما برای دارایی های با اولویت پایین و یا غیر قابل تعمیر از نگهداری و تعمیرات اضطراری EM استفاده می کنید، برای دارایی های با اولویت بالا از نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM و برای دارایی های اساسی که مسئول فرآیندهای اصلی تجارت هستند و یا تعمیر و جایگزینی آنها بسیار گران است از نگهداری و تعمیرات پیش گویانه استفاده می کنید.

در مورد راهکارهای مختلف نگهداری و تعمیرات بیشتر بدانید…

 • نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه برای چه مشاغلی به کار می رود؟

به طور کلی، نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه برای مشاغلی به کار می رود که:

 • دارایی های مهمی دارند که عملکرد آنها بر عملکرد تجاری تأثیر می گذارد
 • می خواهند هزینه های عملیاتی خود را کاهش دهند

 • می خواهند سازمان یافته تر و سازنده تر باشند

 • می خواهند سطح نگهداری و تعمیرات اضطراری و اصلاحی را کاهش دهند

 • بودجه نگهداری و تعمیرات محدودی دارند

آیا این موارد برای شما آشناست؟ اگر شما هم چنین مشاغلی دارید حتماً به مطالعه ادامه دهید، زیرا ما در مورد نحوه اجرای یک برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه بیشتر صحبت می کنیم.

 • الزامات اجرای یک برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه موثر

نگهداری و تعمیرات pm

میزان کارهایی که برای اجرای نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه باید انجام شود به وسعت سازمان و میزان دارایی های شما بستگی دارد.

اگر کارهای روزمره سازمان شما به صورت روتین است و فقط به دنبال نظم و ترتیب بیشتری هستید، پذیرفتن نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه برای شما آسان خواهد بود. از طرف دیگر، اگر سازمان شما دائماً درگیر خارج کردن دستگاه ها از حالت توقف برنامه ریزی نشده است، اجرای این سامانه سخت تر خواهد بود.

در هر دو حالت، دو نیاز اصلی وجود دارد:

     1. خرید از شرکت های مربوطه

در آینده در بسیاری از مقالات ما در مورد اجرای CMMS یا راهکارهای نگهداری و تعمیرات به تفضیل صحبت میکنیم. آنچه در اینجا خلاصه می شود این است که، اگر می خواهید برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه شما موفقیت آمیز باشد، بهتر است تمام طرفین مربوطه را در جریان این پروژه قرار دهید. گروه های مربوطه از تکنسین های برتر مدیریت و نگهداری و تعمیرات هستند.

شرط ایجاد تغییرات عمده متقاعد کردن مدیران ارشد است. علاوه بر این، گرچه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه گران نیست، اما این بدان معنا نیست که رایگان است. شما می خواهید برای پیاده سازی نرم افزار CMMS(اگر قبلاً آن را ندارید) بودجه ای را تضمین کرده و زمان کافی را برای جمع آوری داده ها، ایجاد یک تقویم پیشگیری از نگهداری و تعمیرات و تنظیم گردش کارهای نگهداری و تعمیرات موجود اختصاص دهید. حتی اگر این کار به نفع سازمان باشد، متقاعد کردن مدیران ارشد، در مورد نیاز به چنین تغییری، گاهی اوقات مشکل ساز است. این به دلیل واقعیت تلخی است که در آن بیش از 60٪ از تصمیم گیرندگان، نگهداری و تعمیرات را به عنوان یک مرکز هزینه در نظر می گیرند. با این حساب، بهترین استدلال شما این است که روی ROI(بازگشت سرمایه) تمرکز کنید و نشان دهید که چگونه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه منجر به کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری تجهیزات می شود.

وقتی صحبت از تکنسین های نگهداری و تعمیرات می شود، می خواهید آنها را با تغییرات به وجود آمده تحت تاثیر قرار دهید زیرا در نهایت موفقیت برنامه به آنها بستگی دارد. آنها باید رویه های جدید را دنبال کنند و از راه حل های پیشنهادی نرم افزاری استفاده کنند. اگر تیم نگهداری و تعمیرات نتواند از راهکار لحظه ای به پیشگیرانه تغییر کند و رویه های جدید را دنبال کند، بعید به نظر می رسد که پروژه مزایای چشمگیری داشته باشد.

درباره تغییراتی که قصد دارید اجرا کنید با تکنسین های نگهداری و تعمیرات، صحبت کنید. توضیح دهید که کدام مشکل را حل می کنید و کارایی نرم افزار شما چیست. هنگام ایجاد گردش کار جدید و انتخاب نرم افزار CMMS با تکنسین ها کار کنید. این یک اصل ثابت شده است که وقتی افراد در یک فرآیند حرفی برای گفتن دارند، انگیزه بیشتری برای دیدن موفقیت آن پیدا می کنند.

     2. پشتیبانی از اجرای نرم افزار نگهداری و تعمیرات

اجرای نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه بدون هیچ نوع پشتیبانی نرم افزاری روند کار را از آنچه که لازم است دشوارتر می کند. خیلی طول نمیکشد تا دلیل این کار را بدانیم. راهکار ساده تر این است که شما ابزاری مانند تخته سیاه داشته باشید که به صورت نامحدود بتوانید عملکردهای نگهداری و تعمیرات را در  قالب زمان بندی های خاص در آن وارد کنید و تا چندین ماه بعد وظایف و کارها در زمان مورد نظر به شما اعلام گردد.

آیا می خواهید هر زمان نوبت به انجام PM می شود با تکنسین ها تماس بگیرید یا اینکه به نرم افزار نگهداری و تعمیرات تلفن همراه خود اجازه دهید یک ایمیل یا پیامک خودکار ارسال کند، کدام کارآمدتر است؟

آیا واقعاً می خواهید وقت خود را صرف بررسی موجودی کالا کنید یا بهتر است اگر برخی قطعات یدکی در انبار کم است اعلانی دریافت کنید؟

اگر هیچ نمای کلی از میزان کار نگهداری و تعمیرات، وضعیت وظایف تعیین شده و همه معیارهای مختلف و KPI ها را نداشته باشید، CMMS این امکان را به شما می دهد.

سامانه مدیریت نگهداری و تعمیرات هوشمند به عنوان راهی برای پیگیری برنامه های نگهداری و تعمیرات شما به حساب می آیند، اما از آن زمان به پلتفرم های دیجیتالی متمرکز تبدیل می شوند که تمام اطلاعات نگهداری و تعمیرات شما را مدیریت کنند. آنها به طور خاص برای مشاغلی طراحی شده اند که می خواهند رویکردی پیشگیرانه در نگهداری و تعمیرات داشته باشند. با توجه به هزینه نسبتاً پایین اجرای نرم افزار CMMS، به سختی می توان بهانه ی مناسبی برای عدم استفاده از آن پیدا کرد.

 • نحوه ایجاد یک برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه

نگهداری و تعمیرات pm

برای تنظیم برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه نیازی به نبوغ نیست. با این حال شما باید آمادگی ورود به این عرصه را داشته باشید.

کسانی که دوست ندارند با عجله کارها را انجام دهند باید با یک پروژه آزمایشی شروع کنند. می توانند یک یا دو دارایی مشکل ساز را برای قرار دادن در برنامه PM خود انتخاب کنند. پس از اجرای آن، می توانند برنامه را برای سایر دارایی ها گسترش دهند.

روند پیاده سازی را می توان به 4 مرحله مشخص تقسیم کرد:

 1. دارایی هایی را انتخاب کنید که قرار است در برنامه PM شما قرار بگیرد. اینها معمولاً دارایی هایی هستند که برای موفقیت سازمان شما مهم هستند و اغلب تعمیر یا تعویض آنها گران است و به طور کلی نیاز به نگهداری و تعمیر منظم دارند.
 2. اطلاعات لازم را جمع آوری کنید. شما باید به توصیه های تکنسین های تعمیرات و نگهداری توجه کنید، تاریخچه نگهداری و تعمیرات را مرور کنید و در مورد هرگونه مشکلی که باید مرتباً برطرف شود با اپراتورها و تکنسین های نگهداری و تعمیرات صحبت کنید.
 3. برنامه اولیه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه را ایجاد کنید. با تمام داده های مرحله قبل، باید بتوانید برنامه اولیه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه را ایجاد کنید. شما باید همه چیز را در نرم افزار نگهداری و تعمیرات وارد نمایید.
 4. پیگیری و تنظیم کنید. اولین برنامه شما عالی نخواهد بود. نسبت انجام کارهای اضطراری به پیشگیرانه را بررسی کنید. با دقت بیشتری به دارایی های فرسوده توجه کنید و در شناسایی علل دقیق خرابی ها سخت تلاش کنید. برنامه PM خود را براساس یافته های خود تنظیم کنید.
 • پنج نکته برای به حداکثر رساندن کیفیت PM شما

پنج نکته برای به حداکثر رساندن کیفیت PM شما

ما تصمیم گرفتیم تا مجموعه ای از بهترین شیوه های نگهداری پیشگیرانه را تهیه کنیم.

     1. تعهد به تغییر و نظارت بر اجرای برنامه.

پیاده سازی ناقص به نتایج نامناسب منجر می شود. اگر همه اعضای تیم برای اجرای پروژه تلاش کنند، نتایج مطلوبی به دنبال خواهد داشت. با این حال، تغییر واقعی را نمی توان یک شبه به دست آورد. به افرادی که ممکن است با روشهای تنظیم شده و ابزارهای جدید دست و پنجه نرم کنند توجه ویژه ای داشته باشید. به عنوان مثال، اگر اخیراً تغییر جدیدی در CMMS پیاده سازی کرده اید، باید استفاده درست تکنسین ها از این تغییر را بررسی کنید. هدف از این کار تشخیص سریع عادات اشتباه و اصلاح آنها است. تغییرات به دلایلی اعمال شده اند و باید رعایت شوند. اطمینان حاصل کنید که همه افراد نقش و مسئولیت های خود را می دانند.

     2. معیارهای مهم برنامه نگهداری و تعمیرات را تعریف و پیگیری کنید.

شما نمی توانید آنچه را که اندازه نمی گیرید بهبود دهید.

KPI های(شاخص عملکرد) تعمیر و نگهداری خود را مشخص کنید و سپس ببینید از کدام معیارهای نگهداری می توانید پیشرفت خود را در جهت رسیدن به این اهداف دنبال کنید. اگر سوابق شما آشفته است، ممکن است لازم باشد CMMS خود را چند ماه اجرا کنید تا ابتدا ببینید نقطه شروع شما چیست. پس از آن، می توانید بر روی تعیین اهداف نگهداری خود کار کنید. اگر از CMMS استفاده کنید، رهگیری معیارهای مهم بسیار ساده می شود. این نرم افزار می تواند به طور خودکار طیف وسیعی از معیارها مانند MTBF ،MTBM ،MTBS ،MTBP ،MTTR هزینه های نگهداری، کارهای برنامه ریزی شده در برابر کارهای غیر برنامه ریزی شده، انجام PM ها در زمان مقرر و غیره را محاسبه کند.

با درک عمیق تری از این معیارها، تشخیص اینکه چه چیزی مانع رسیدن شما به اهدافتان می شود و همچنین جایی که بیشترین فرصت را برای پیشرفت دارید، بسیار آسان تر خواهد شد.

     3. از چک لیست های نگهداری پیشگیرانه استفاده کنید.

اکثر کارهای نگهداری پیشگیرانه وظایفی هستند که باید به طور منظم انجام شوند. یک راه عالی برای ساده سازی این وظایف، ایجاد چک لیست های نگهداری و تعمیرات است که تکنسین ها می توانند برای انجام کارهای مربوطه از آن استفاده کنند.

چک لیست ها راهی عالی برای سرعت بخشیدن به روند و حفظ کیفیت کار هستند، به ویژه برای تکنسین های کم تجربه می توانند مفید باشند.

کاربران نرم افزار نگهداری و تعمیرات آراد می توانند چک لیست ها و نمودارهای نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه را به سفارشات کاری خود پیوست کنند.

     4. از بهترین شیوه های مدیریت موجودی استفاده کنید.

اگر ابزار، لوازم MRO برای انجام این کار ندارید، انجام تعمیرات و نگهداری پیشگیرانه دشوار است. استفاده از CMMS بهترین راه برای اطمینان از داشتن موجودی مناسب در مواقع نیاز است که به شما کمک می کند تا میزان استفاده از قطعات یدکی خود را پیگیری کنید و بتوانید پیش بینی دقیقی از موجودی خود داشته باشید. به عنوان مثال، هنگام بستن یک دستور کار یا یک کار PM، از تکنسین هایی که از نت آراد استفاده می کنند خواسته می شود تا قطعات یدکی مورد استفاده خود را لیست کنند. این کار به نرم افزار کمک می کند تا میزان استفاده و سطح موجودی قطعات را به طور دقیق ردیابی کرده و در مورد پایین بودن موجودی اقلام برای شما هشدار ارسال کند.

به طور کلی پیروی از بهترین شیوه های مدیریت قطعات بسیار مهم است زیرا اهمیت ندادن به مسائل موجودی انبار می تواند به راهبرد های نگهداری پیشگیرانه شما آسیب برساند.

     5. با CMMS، نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM را اتوماتیک کنید.

ما واقعاً فکر می کنیم شما باید از یک راه حل الکترونیکی مدیریت نگهداری برای ردیابی، سازماندهی و ساده سازی عملیات نگهداری پیشگیرانه خود استفاده کنید. این کار تعداد خطاهای انسانی را کاهش و مسئولیت پذیری، ارتباطات و بهره وری کار را افزایش می دهد.

اگر برای یک تغییر کارآمد آماده اید با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید…

31 5/ 4.5