نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM

divider
نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه

هیچ قطعه ای برای همیشه دوام ندارد. ساییدگی و پارگی مداوم در نهایت منجر به خرابی تجهیزات یا به خطر افتادن میزان سود عملیاتی می شود.

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM یک راه حل کلیدی برای به تعویق انداختن خرابی تجهیزات و افزایش عمر مفید دارایی های شما است.

با وجود اینکه میزان اطلاعات مردم در خصوص نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM نسبت به گذشته بیشتر شده است، هنوز بسیاری از سازمان ها در تغییرنگهداری و تعمیرات لحظه ای EM به نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM مردد هستند. آنها تصور می کنند که تغییر سخت یا گران خواهد بود و  ارزش دردسر ندارد.

هدف این مقاله از بین بردن این سنت ها و نشان دادن چگونگی اجرای یک برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM است.

 • نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM چیست؟

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه که به اختصار PM نامیده می شود یک استراتژی نگهداری و تعمیرات منظم، قبل از وقوع خرابی تجهیزات است.

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM یکی از اولین واکنشها به افزایش هزینه های نگهداری و تعمیرات بود. کارخانه داران دریافتند که سرمایه گذاری در امور نگهداری و تعمیرات مقرون به صرفه تر از تعویض و تعمیر مداوم تجهیزات است.

حتی در مواردی که ترمیم یا جایگزینی دارایی ارزان بود، تأخیر در تولید، مشکلات ایمنی، آسیب به شهرت و نارضایتی کارکنان دلیل کافی برای بررسی راه های کاهش تعداد خرابی های غیرمنتظره دستگاه بود.

نگهداری پیشگیرانه

با گذشت سالها ثابت شد که نگهداری و تعمیرات پیش اقدامانه یک درمان موثر است که می تواند در هر صنعتی که متکی به زیرساخت ها و دارایی های فیزیکی است، استفاده شود.

دو نوع نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM وجود دارد

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM در فواصل منظم انجام می شود. این فواصل به صورت اختیاری انتخاب نمی شود مثلا شما نمی توانید به طور خودسرانه تصمیم بگیرید که پنجشنبه روز بازرسی های تصویری است یا اینکه تعویض روغن فقط در روز شنبه انجام می شود.

براساس نحوه تعریف آن بازه ها، می توان نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM را به دو گروه تقسیم بندی کرد: نگهداری و تعمیرات مبتنی بر زمان و نگهداری و تعمیرات مبتنی بر استفاده .

 • نگهداری و تعمیرات مبتنی بر زمان

نگهداری و تعمیرات مبتنی بر زمان، بدون در نظر گرفتن شرایط و میزان استفاده از دارایی، در بازه های زمانی مشخص انجام می شود.

فواصل زمانی را می توان بر اساس دستورالعمل های ارائه شده توسط سازنده تجهیزات و تجارب شخصی فن آوری های نگهداری و تعمیرات و همچنین مقررات شرکت و منطقه تنظیم کرد.

در اینجا چند نمونه ازنگهداری و تعمیرات مبتنی بر زمان آورده شده است:

 • تعویض فیلتر هر دو ماه یکبار
 • تعویض روغن هر سه هفته یکبار
 • آزمایش سیستم اطفا حریق هر شش ماه یکبار

اصلی ترین نقطه ضعف نگهداری و تعمیرات مبتنی بر زمان، زیاده روی در عملیات نگهداری و تعمیرات است. به عبارت دیگر، انجام عملیات نگهداری و تعمیرات قبل از اینکه واقعاً مورد نیاز باشد، اتلاف منابعی است که می تواند در جاهای دیگر بهتر استفاده شود.

یکی از راه های حل این مشکل تنظیم تقویم نگهداری و تعمیرات بر اساس داده های ثبت شده در نرم افزار CMMS شماست.

 • نگهداری و تعمیرات مبتنی بر استفاده

نگهداری و تعمیرات مبتنی بر استفاده دقیق تر از مورد قبلی است. ما می دانیم که مقدار مسافت پیموده شده را می توان از قسمتهای خاصی بدست آورد. به همین ترتیب، ما می توانیم تخمین دقیقی از میزان مصرف منابع( روغن ، سوخت و… ) به طور متوسط ​​داشته باشیم. وقتی این داده ها را به راحتی در دسترس دارید، برنامه ریزی براساس زمان بی اهمیت است. حال این سوال پیش می آید که چرا نگهداری و تعمیرات مبتنی بر استفاده به طور کامل جایگزین نگهداری و تعمیرات مبتنی بر زمان نمی شود؟

چندین عامل وجود دارد. دلیل اصلی ناتوانایی در ردیابی استفاده از همه دارایی ها یا ردیابی آنها است. به عنوان مثال، شما نمی توانید بر اساس مسافت پیموده شده یا ساعات کار، از یک کپسول آتش نشانی بازدید کنید.

شما بر اساس داده هایی که در اختیار دارید، بهترین کار را انجام می دهید. اگر نرم افزار CMMS را اجرا کنید، می توانید از آن برای بررسی دوره ای سوابق نگهداری و تعمیرات استفاده کنید.

 • نگهداری و تعمیرات لحظه ای ، پیشگیرانه و پیشگویانه

به نظر می رسد فهم نگهداری و تعمیرات لحظه ای REACTIVE، پیشگیرانه PREVENTIVE و پیشگویانه PREDICTIVE خیلی سخت است. آنها سه نوع استراتژی متداول نگهداری و تعمیرات هستند. می توانید رابطه آنها را در نمودار زیر مشاهده کنید:

انواع استراتژی نگهداری و تعمیرات

شما می توانید نگهداری و تعمیرات پیشگویانه را به عنوان یک نسخه کارآمدتر از نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM در نظر بگیرید که برنامه کاری آن براساس الگوریتم های پیش بینی است. این الگوریتم ها از داده های سنسورهای نظارت بر شرایط برای پیش بینی نقاط خرابی استفاده می کنند و به شما کمک می کنند که عملیات نگهداری و تعمیرات را دقیقاً قبل از وقوع برنامه ریزی کنید. هم درنگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM و هم در پیشگویانه، به جای تعمیر خرابی ها از وقوع آن ها جلوگیری میکنند.

نگهداری و تعمیرات لحظه ای EM نقطه ی مقابل دو استراتژی قبلی است. این استراتژی شامل برخی از کارهای روتین نگهداری و تعمیرات است و بیشتر وقت، صرف پرداختن به خرابی ها می شود.

هر یک از این استراتژی ها مزایا، چالش ها، الزامات، هزینه های اجرای و بازگشت سرمایه بالقوه متفاوتی دارد که در مقالات آینده به تفضیل به آن می پردازیم…

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM دارای مزایای مختلفی است. در اینجا چند آمار جالب برای بررسی وجود دارد:

 • هزینه واقعی خرابی تجهیزات برنامه ریزی نشده بر اساس صنعت و اندازه سازمان، می تواند از چند صد تومان در ساعت تا چند میلیون تومان در ساعت باشد. نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM می تواند تعداد خرابی های ماشین آلات پرهزینه را به حداقل برساند.
 • هزینه نگهداری و تعمیرات اشتباه ممکن است بین سه تا 10 برابر یک برنامه نگهداری و تعمیرات خوب باشد. به عبارت دیگر، هر یک هزار تومان سرمایه گذاری شده برای نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM، با اجتناب از هزینه های آینده، به طور متوسط می تواند ​​5 هزارتومان از هزینه شما را صرفه جویی کند.

برای اینکه به صورت ملموس تر با مزایای نت پیشگیرانه آشنا شوید، به یک رابطه علل و معلول بین انجام نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM و منافع حاصل از آن می پردازیم.

 • نگهداری پیشگیرانه تعداد خرابی های غیرمنتظره را کاهش می دهد

کاملاً طبیعی است که ماشین هایی که به آنها اهمیت می دهید و به طور منظم از آنها نگهداری می کنید، خطر کمتری برای خرابی غیرمنتظره دارند. نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM این کار را از دو طریق عمده تسهیل می کند.

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM

راه اول اطمینان از تأمین نیازهای اساسی برای نگهداری و تعمیرات دارایی است.

وظایفی مانند تعویض روغن و فیلتر مواردی است که حتی سازمانهای فعال سعی در پوشش آنها دارند، اما مشکل این است که آنها معمولاً بسیار منظم نیستند. از این رو، حتی کارهای اساسی نگهداری و تعمیرات به موقع انجام نمی شوند و یا حتی در لیست کارهای عقب افتاده قرار نمی گیرند.

راه حل این موضوع استفاده از PM است. نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM شما را مجبور به ساخت و پایبندی به یک تقویم نگهداری و تعمیرات می کند.

راه دوم برنامه ریزی منظم برای بازرسی و تشخیص علائم خرابی است.

برنامه های نت اغلب برای تعیین فواصل عملیات نگهداری و تعمیرات به دستورالعمل های سازنده تجهیزات متکی هستند. با این حال، دستورالعمل های OEM فرض می کنند که شما دارایی های آنها را در شرایط خاص اداره می کنید.

در حقیقت، گیاه شما ممکن است از مواردی مانند افزایش رطوبت یا سطح گرد و غبار رنج ببرد. شما می توانید اپراتورهای تجهیزات بی تجربه ای داشته باشید که در حال سو استفاده هستند و در نتیجه به تجهیزات آسیب می رسانند. حتی ممکن است با استفاده از قطعات تعویضی ارزان تر، هزینه ها را کاهش دهید. بازرسی های منظم در اینجا ارائه می شود تا چنین سناریوهایی را پوشش دهد و به شما کمک کند مشکلات احتمالی را در اسرع وقت تشخیص دهید. در حالی که بازرسی های منظم مزایای ملموسی را به همراه دارد، اما می تواند زمان بر باشد.

 • نگهداری پیشگیرانه هزینه های نگهداری و تعمیرات عمومی را کاهش می دهد

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM با روش های مختلفی می تواند به شما کمک کند تا هزینه های نگهداری و تعمیرات عمومی خود را کاهش دهید. بسیاری از این روش ها غیرمستقیم هستند( جلوگیری از خرابی های پرهزینه )، به همین دلیل به راحتی نادیده گرفته می شوند.

در اینجا چگونگی صرفه جویی در هزینه های نگهداری و تعمیرات عمومی با استفاده از اقدامات پیشگیرانه آورده شده است:

 • افزایش طول عمر دارایی:

با نت پیشگیرانه خرابی غیرمنتظره به ندرت و بدون آسیب جدی به تجهیزات اتفاق می افتد که باعث افزایش عمر مفید دارایی های شما می شود.

 • کاهش هزینه های موجودی قطعات یدکی:

بدون نت شما باید تعداد زیادی قطعات یدکی انبار کرده باشید یا برای تامین اضطراری قطعات ازحمل و نقل های گران استفاده کنید.

نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM میزان پایداری تجهیزات را در اختیار شما قرار می دهد و به شما کمک می کند پیش بینی دقیق تری از موجودی کالاها داشته باشید، به ویژه هنگامی که توسط نرم افزار نگهداری و تعمیرات با ماژول مدیریت موجودی پشتیبانی می شود.

 • کاهش هزینه های نیروی کار:

نگهداری و تعمیرات لحظه ای به ناچار منجر به اضافه کاری می شود. کار اضافی هزینه های نیروی کار را افزایش می دهد. با گذشت زمان، یک برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM باید اضافه کاری را به حداقل برساند.

 • عملکرد بهینه و ایمنی کار:

بعضی از سیستم ها برای اطمینان از عملکرد بهینه باید هر از چندگاهی آزمایش شوند. دارایی هایی که به طور غیر منتظره از کار می افتند می توانند از نظر ایمنی خطرناک باشند. خیلی اوقات دلیل این اتفاقات سهل انگاری است که برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی باید از نت پیشگیرانه استفاده کرد.

 • نگهداری پیشگیرانه باعث بهبود بهره وری سازمانی می شود

بسته به اهمیت یک دارایی در روند کار شما مشکلات تجهیزات می تواند از مشکلات جزئی تا توقف کامل روند تولید باشد. در یک خط تولید بسیار بهینه شده، اگر یکی از دارایی ها به خوبی کار نکند منجر به وقفه در کار و مشکلات بهره وری میشود.

یک بار دیگر، نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM با سالم نگه داشتن دارایی از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری میکند.

استفاده از نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM به همه توصیه میشود زیرا این روش با ارقام و آمار های منطقی تایید شده است و سازمان های زیادی هستند که اکنون از این سیستم استفاده می کنند و همه آنها یک دیدگاه مشترک دارند: آنها از اینکه زودتر این کار را نکردند پشیمان هستند.

پس همین امروز اقدام کنید…

این متن چقدر مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین امتیاز 4.2 / 5. تعداد آرا: 69

برای این پست تا کنون رای ثبت نشده است! اولین نفری باشید که این پست را ارزیابی می کند.