تفاوت بین نگهداری و تعمیر چیست؟

divider
نگهداری و تعمیر

نگهداری و تعمیر دو اصطلاح بسیار مهم در فضای مدیریت دارایی هستند.

این که ما در مورد نگهداری و تعمیرات هواپیماهای تجاری، ناوگان موجود در جاده، تجهیزات بزرگ تولیدی یا آن ملک کوچک در حومه شهرهایی که اجاره می کنیم صحبت می کنیم، این است که چگونه هر دارایی فیزیکی به صورت بهینه کار می کند و می تواند هدف خود را محقق سازد.

در اصل، تعمیر و نگهداری هدف نهایی یکسانی دارد: بدست آوردن سودمندترین عمر از ابزار، تجهیزات و زیرساخت های مورد استفاده.

با این حال، راهی که آنها برای رسیدن به این هدف طی می کنند بسیار متفاوت است.

  • تعریف تعمیر:

تعمیر عملی است که ما برای بازگرداندن دارایی به شرایط کار انجام می دهیم.

سطح تعمیراتی که باید انجام دهیم بستگی به سطح خرابی دارد که باعث عملکرد نامناسب دارایی شده است.

ما می توانیم خرابی تجهیزات را به دو نوع متفاوت تقسیم کنیم:

✔ خرابی جزئی

دارایی به طور کلی می تواند همچنان مورد استفاده قرار گیرد، اما عملکرد کاملی را ارائه نمی دهد(مانند اتومبیلی که لاستیکش پنچر شود) و ممکن است نا امن باشد. اغلب اوقات، تیم نگهداری و تعمیرات می تواند قبل از اینکه مسئله پیش آمده منجر به خرابی کامل شود اقدامات اصلاحی سریع را انجام دهد تا تجهیزات را به عملکرد کامل بازگرداند.

✔ خرابی کامل

تا زمانی که دارایی اصلاح نشود امکان استفاده از آن وجود ندارد. مقدار هزینه ی صرف شده برای تعمیر به دلیل اصلی خرابی بستگی دارد. اگر به مثال اتومبیل برگردیم، تفاوت زیادی بین تعویض لاستیک و تعویض موتور خودرو وجود دارد. هر دو باعث خرابی کامل می شوند، اما وقت و هزینه ای که باید برای تعمیر مصرف کنید خیلی متفاوت است.

خرابی تجهیزات می تواند بسیار گران باشد. برخی از آنها نتایج خطاهای انسانی، حوادث غیر مجاز و فرسودگی طبیعی است که طی سالهای طولانی استفاده، اتفاق می افتد. کنترل این عوامل غیرممکن است. همانطور که گفته شد، بیشتر خرابی ها و متعاقباً تعمیرات اساسی قابل پیشگیری هستند در نتیجه ما را به سمت نگهداری پیشگیرانه سوق می دهد.

نگهداری اغلب مانند یک چتر برای تمام تجهیزات استفاده می شود.

  • بازرسی های بصری

  • بررسی های عملکردی و سایر انواع تعمیرات معمول

  • انجام تعویض قطعات یدکی و انواع دیگر کارهای نگهداری پیشگیرانه

  • نصب دارایی جدید در یک مرکز

  • به روز رسانی یک ساختمان با HVAC جدید و یا سیستم روشنایی

  • به روزرسانی دارایی های موجود

  • نصب / مقاوم سازی سنسورهای کنترل وضعیت

ساده ترین راه برای تمایز بین نگهداری و تعمیرات این است که “تعمیر” مجموعه اقداماتی است که پس از خرابی یا عدم موفقیت یک دارایی اتفاق می افتد، در حالی که “نگهداری” اقداماتی است که برای سالم نگه داشتن دارایی و جلوگیری از خرابی های غیرمنتظره انجام می شود.

نگهداری و تعمیر
  • هزینه های طولانی مدت نگهداری و تعمیرات

در صنعت نگهداری اتفاق نظر بر این است که بهتر است بر روی استراتژی های پیشگیرانه نگهداری تمرکز شود زیرا هر ریال سرمایه گذاری شده در جلوگیری از خرابی ها منجر به صرفه جویی بیش از 3 ریال در هزینه های تعمیرات می شود. برای کاهش هزینه های عملیاتی، مدیران تعمیر و نگهداری و تأسیسات، سیستم های CMMS را با سرعت بیشتری اجرا می کنند.

صرف نظر از اینکه ما چه مقدار زمان و هزینه برای نگهداری صرف می کنیم، دیر یا زود ممکن است نگهداری  دارایی ها از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نباشد. وقتی دارایی در حال اتمام چرخه عمر خود است، باید به این نکته توجه کرد که خرید دارایی جدید منطقی تر از تلاش برای زنده نگه داشتن دارایی قبلی است. هنگام کار با دارایی های قدیمی، متخصصان تعمیر و نگهداری باید یک آنالیز تعمیر در مقابل جایگزینی انجام دهند تا بتوانند هزینه های نگهداری و تعمیرات را کاهش دهند.

نگهداری و تعمیرات
  • هرگز برای شروع نگهداری و تعمیرات خیلی دیر نیست

نگهداری و تعمیرات بخشی جدایی ناپذیر از چرخه حیات بیشتر دارایی های فیزیکی است. کسانی که به دنبال به حداکثر رساندن عمر مفید تجهیزات و زیرساخت های خود هستند، باید بر روی نگهداری و تعمیرات تمرکز کنند. درست است که نمیتوان به طور کامل تعمیرات را حذف کرد ولی میتوان تعداد دفعات آن را کاهش داد.

کسانی که علاقه مند به استفاده از سیستم عامل های نگهداری و تعمیرات مبتنی بر cloud برای سازماندهی، خودکار سازی و ساده سازی کارهای نگهداری و تعمیرات خود هستند، برای هر گونه سوال با ما در تماس باشند.

36 5/ 4.7