آیبیکن

آیبیکن در واژه نامه به معنی آتش یا نوری که در یک ارتفاع برای هشدار، ارسال سیگنال و یا جشن قرار داده شده است، تعبیر می شود. در جایی دیگر “فانوس دریایی” تعریف شده است.

بیکن ها دستگاه های انتقال دهنده ی کوچک و کم هزینه ای هستند که با بلوتوث کم انرژی(Bluetooth low energy) یا بلوتوث هوشمند مجهز شده اند و می توانند پیام های مبتنی بر مجاورت(نزدیکی) را منتقل کنند.

این انقلاب در پیشرفت فناوری، زمانی حاصل شد که Apple پروتکلی با نام  آیبیکن را در کنفرانس Apple Worldwide Developers در سال 2013 معرفی کرد.

پس از آن شرکت ها، فرستنده سخت افزاری سازگار  با آن را با نام beacon تولید کردند.

این تکنولوژی بر دو محور اصلی مجاورت و مسیریابی داخلی ساختمان تاکید دارد. تکنولوژی آیبیکن روشی برای جمع آوری اطلاعات از کارکنان، کاربران یک سازمان یا کسب و کار و برقراری ارتباط با آنها از طریق بلوتوث کم انرژی(BLE) است.

بلوتوث با انرژی کم به صورت سیگنالی از تکنولوژی بیکن به وسایل گیرنده مانند تلفن همراه و تبلت ارسال می شود. آیبیکن به کاربران این امکان را می دهد تا از طریق اپلیکیشن نصب شده برروی تلفن هوشمند موقعیت مکانی، زمان ورود و خروج و وضعیتشان را برای مدیران سازمان ارسال کنند.

در واقع این تکنولوژی آیبیکن در کاهش هزینه ی ردگیری و مانیتورینگ برای صاحبان کسب و کار تاثیر بسیاری دارد.

آیبیکن
 • متدولوژی های پیاده سازی سیستم های مبتنی بر آیبیکن:

 • موقعیت یابی مکانی متمرکز

در این روش در نقاط مختلفی از ساختمان ها و یا محوطه گیرنده هایی نصب می شود و آیبیکن در اختیار افراد و یا بر روی وسایل نقلیه قرار می گیرد. با حرکت فرد در نقاط مختلف این گیرنده ها سیگنال های آیبیکن را دریافت می کنند.

گیرنده ها سیگنال های دریافت شده را به سرور مرکزی منتقل می کنند. سرور با استفاده از الگوریتم های محاسباتی خود اطلاعات رسیده را پردازش کرده و موقعیت مکانی تکنولوژی بیکن را مشخص می کند.

آیبیکن
 • موقعیت یابی توزیع شده

در این حالت بیکن های بلوتوث در نقاط مختلف نصب می شوند و شروع به ارسال سیگنال می کنند. گوشی ها و تبلت های کاربران این سیگنال ها را دریافت می کنند. بر روی گوشی ها نرم افزاری نصب می شود که با دریافت اطلاعات آیبیکن مکان صاحب موبایل را محاسبه می کند. در صورت نیاز این اطلاعات از طریق اینترنت یا Wi-Fi به سرور هم فرستاده می شود.

آیبیکن

مراحل انجام کار

 • امکان رهگیری نیرو های انسانی و تجهیزات در معادن به صورت آنلاین

سیستم کنترل تردد با متدولوژی مکانیابی متمرکز قابل پیاده سازی می باشد. در این روش با نصب فرستنده آیبیکن(به صورت ثابت و portable) بر روی لباس نیروهای انسانی و یا تجهیزات مورد نظر و همچنین نصب گیرنده در مکان های  مورد نیاز اطلاعات وضعیت هر شئ به نرم افزار سرور انتقال داده می شود و به صورت آنلاین وضعیت لحظه ای قابل مشاهده می باشد.

لازم به ذکر است این سیستم دارای سه زیر سیستم نرم افزاری می باشد:

 • نقشه برداری از معادن.

 • بخش بندی معادن با توجه به نیاز مدیر سیستم.

 • مکان نمایی نصب گیرنده های مورد نیاز هر بخش.

 • سامانه مدیریت و نظارت بر مکانیزم های حمل و نقل(WEB BASE).

 • سامانه کنترل عملیات بر روی PDA و اسمارت فون.

آیبیکن

حجم زیاد فعالیت در محیطی با وسعت بالا و تنوع شدید تجهیزات شرایطی سخت برای واحد ایمنی ایجاد نموده است. بازدید های اشخاص از قسمت های مختلف و خطرات مربوط به هر قسمت نیاز به سیستم اعلام هشدار در محل های مذکور را دارد. از طرفی تایید مجوز های ورود و خروج عاملی است که می توان با متدلوژی توزیع شده پیاده سازی کرد و هشدار های لازمه را به نیروهای عملیاتی اعلام گردد. پیاده سازی این سیستم دارای نیازهای ذیل می باشد:

 • انجام فاز شناخت مکان های مهم جهت نصب فرستنده آیبیکن
 • انجام فاز شناخت در زمینه برقراری ارتباط با سامانه های سازمانی در صورت نیاز
 • سامانه اعلام هشدار جهت نصب بر روی PDA و یا اسمات فون
آیبیکن
 • هوشمند سازی تجهیزات جهت بدست آوردن تاریخچه تعمیرات، پیش نیاز ها و نکات ایمنی تعمیرات

یکی از چالش های گروه های تعمیراتی در زمان استفاده از سامانه های نگهداری و تعمیرات گرفتن تاریخچه تعمیرات به صورت کاملا ساده و در لحظه می باشد.

همچنین موارد مربوط به تجهیزات و بحث پیش نیاز، هم نیاز، پس نیاز عملیات نت مورد نظر به همراه عدم تداخل عملیات های گروه های کاری مختلف از دغدغه ای دیگر واحد نگهداری و تعمیرات می باشد.

تکنولوژی آیبیکن با استفاده از ابزارهای ساده می تواند تمامی این مشکلات را حل نموده و به مدیران نت نقشه ای از حضور گروه های کاری در نقاط مختلف ارائه کند.

بدین ترتیب مدیران می توانند نظارت کامل از زمان شروع عملیات نت تا پایان  آن به منظور اندازه گیری دقیق شاخص های نگهداری و تعمیر را داشته باشند.

در راستای حل این مشکل می توان با متدولوژی مکان یابی توزیع شده به وسیله آیبیکن امکانات فوق را به واحد های مختلف داد.

جهت دریافت مشاوره رایگان با تیم ما، با ما در تماس باشید…

آیبیکن

پروژه‌های تحویل داده شده

divider
logo of Isfahan Bus Unit Company

سامانه كنترل تردد اتوبوس در تعميرگاه و شاپ هاي شركت واحد اتوبوسراني اصفهان و حومه

logo defualt2X

آماده صحبت کردن هستید؟

اگر ایده ای در ذهن دارید ما را در کنار خود ببینید.