کاربرد تکنولوژی بیکن(Beacon) در مکان یابی اشیا(Asset Tracking) چیست؟

divider
آیبیکن
 • مکان یابی اشیا(Asset Tracking) چیست؟

مکان یابی اشیا یک راه حل برای رهگیری میزان استفاده و مشخص کردن مکان انواع دارایی های فیزیکی است. با استفاده از این روش می توانید موقعیت دقیق دارایی های خود را در محیط سرپوشیده و رو باز(indoor mapping) ردیابی کنید.

روش های مختلفی برای مکان یابی اشیا استفاده می شود. با این حال، برخی از این روش ها مانند RFID یا اسکن بارکد قدمت طولانی تری دارند. لازم به ذکر است که با پیشرفت تکنولوژی و اختراع تجهیزات الکترونیکی مدرن مکان یابی اشیا بسیار پیشرفت کرده است.

در این مقاله در مورد فن آوری های مختلف برای مکان یابی اشیا صحبت می کنیم:

 • انواع فناوری مورد استفاده برای مکان یابی اشیا

قبل از توضیح روش های مختلف، باید تفاوت بین روش سنتی و مدرن مکان یابی اشیا را بهتر درک کنیم.

روش های سنتی برای تمام تجهیزات شما یک شماره یا کد مشخص اختصاص می دهد که این کار با چسباندن یک نوع برچسب های خاص به اشیا مورد نظر انجام می شود سپس شما می توانید با استفاده از دستگاه های خوانش(scanning) این اشیا را اسکن و سپس مکان یابی کنید. RFID ،NFC و بارکد متداول ترین نوع روش های سنتی است.

روش های مدرن از tag های باتری دار برای مکان یابی اشیا استفاده می کنند. این باتری ها تا 5 سال دوام می آورند که قادر به تعیین مکان دقیق دارایی شما هستند. تمام این فرایندها از اینترنت به عنوان یک بستر ارتباطی استفاده می کنند.

محبوب ترین نوع روش های مدرن GPS و BEACON  است.

شما می توانید با توجه به تجارت خود و برحسب نیاز از فناوری های مختلفی برای مکان یابی اشیا استفاده کنید در ادامه، به طور خلاصه با این فناوری ها آشنا می شویم:

 •  RFID:

آیبیکن

Radio Frequency Identification یا به اختصار RFID از امواج رادیویی برای انتقال شناسه و ویژگی های یک شی به صورت بی سیم استفاده می کند. این روش اغلب برای مکان یابی حرکت افراد و سایر اشیا استفاده می شود. تمام آنچه که برای این کار نیاز دارید نصب یک برچسب RFID است. برای رهگیری اشیا باید برچسب نصب شده در موقعیت میدان الکترومغناطیسی ایجاد شده توسط بازخوان(reader) قرارگیرد. دایره مکان یابی این بازخوان تقریباً 1 متر است. مزیت اصلی RFID نگهداری آسان و مقرون به صرفه بودن آن است.

 • Barcodes:

آیبیکن

بارکد ها به صورت یک سری خطوط چاپ شده روی یک محصول شناخته می شوند. این روش یکی دیگر از محبوب ترین راه های مکان یابی اشیا است. با استفاده از جوهر می توانید این خطوط را روی هر ماده ای چاپ کنید. در صورتی که نصب RFID بر روی انواع محصولات ممکن نیست. برای مکان یابی اشیا، باید بارکد کالای خود را با استفاده از بارکد خوان یا تلفن هوشمند اسکن کنید. اگرچه این روش موثر تر از روش قبلی است اما با گذشت زمان دیگر قابل اعتماد نیست. علاوه بر این، نمی تواند کل فرآیند شما را مکانیزه کند.

 •  NFC:

آیبیکن

ارتباطات میدان نزدیک(Near Field Communication) تقریبا شبیه به مکان یابی اشیا توسط RFID می باشد. با این حال، مانند RFID به تجهیزات خاصی نیاز ندارد. در این روش می توانید دارایی خود را با استفاده از تلفن هوشمند ردیابی کنید.

متداول ترین نمونه ی استفاده از فناوری NFC، سیستم پرداخت به وسیله تماس غیر مستقیم است.

 • GPS:

آیبیکن

قدرتمندترین راه برای مکان یابی اشیا در سطح جهانی استفاده از GPS است. تمام دستگاه های قبلی به نصب تجهیزات خاصی نیاز دارند. با این حال، مکان یابی اشیا توسط GPS به چنین تجهیزاتی نیاز ندارد چون با باتری داخلی خودشان کار می کنند. این دقیق ترین روش برای مکان یابی اشیا شما است. نقطه ضعف اصلی ردیابی GPS نیاز به مقداری انرژی و عدم موقعیت یابی در مکان سرپوشیده است.

 • Beacon:

آیبیکن

مکان یابی اشیا به وسیله Beacon جدیدترین و موثرترین روش موقعیت یابی است. استفاده از این تکنولوژی برای مکان یابی اشیا روش های مختلفی دارد.

اولین و مهم ترین روش، نصب بیکن در مکان های ثابت است که می تواند یک سری شناسه(ID) ساطع کند و دستگاه های مختلف بلوتوثی از این شناسه برای اتصال استفاده کنند. در روش دوم، شما می توانید از یک ردیاب متحرک که علاوه بر شناسه، BLE (بلوتوث کم انرژی) هم ساطع می کند، استفاده کنید که در این صورت دستگاه های مختلف این سیگنال ها را دریافت می کنند.

این نوع فناوری مکان یابی اشیا نسبت به سایر روش های ذکر شده مزایای زیادی دارد. این روش برای انجام کار، به زیرساخت IT  وابسته نیست. این فناوری موقعیت جغرافیایی دقیقی در فضای بسته و فضای باز در اختیار ما قرار می دهد. دقت این کار به تعداد بیکن های به کار رفته شده بستگی دارد در نتیجه تعداد آیبیکن های بیشتر به معنای افزایش دقت در مکان یابی اشیا است. یکی دیگر از مزایای مهم فناوری Beacon عمر طولانی مدت باتری است.

این فناوری مزایای بیشتری نسبت به سایر روشهای سنتی دارد. برای مثال GPS موثرترین راه برای مکان یابی اشیا بود اما باتری تلفن هوشمند را خالی می کرد و همچنین در مکان بسته کاملاً بی تأثیر بود. تکنولوژی بیکن کاربردهای متنوعی دارد، بنابراین همه شرکت های بزرگ از این فناوری برای مکان یابی اشیا استفاده می کنند.

برای دانستن چگونگی مکان یابی اشیا توسط تکنولوژی بیکن اینجا کلیک کنید.

 • چه دارایی هایی را باید بررسی کنید؟

یافتن دارایی ها یک قسمت اساسی از تجارت شما است. به خصوص، وقتی دارایی زیادی دارید ولی نمی دانید آنها کجا هستند.

در ادامه به چند نمونه از کاربردهای تکنولوژی بیکن در مکان یابی اشیا نگاهی میندازیم:

مکان یابی اشیا در شرکت های تولیدی بسیار کارآمد است چون می توانید با نظارت بر حرکت کارگران عملکرد آنها را بهبود بخشید. علاوه بر این، برای مدیریت بهتر می توانید بر جابجایی کالاها نظارت داشته باشید.

مکان یابی اشیا توسط بیکن به شما در مدیریت بیمارستان کمک می کند. شما می توانید با آگاهی بر موقعیت دقیق اشیا، استفاده از تجهیزات پزشکی را افزایش داده و عملکرد پزشک را بهبود بخشید. علاوه بر این، می توانید موقعیت کارکنان در زمان واقعی را کنترل کنید تا از اتلاف زمان جلوگیری کنید.

به راحتی می توانید تدارکات خود را کنترل کنید. به عنوان مثال، می توانید حرکت بسته را از طریق انبارها بررسی کنید. مکان یابی اشیا باعث افزاش سرعت روند انجام کار و از بین بردن خطاها می شود.

به طور خلاصه، تقریباً در همه زمینه ها می توانید از مکان یابی اشیا توسط تکنولوژی بیکن استفاده کنید تا بتوانید دارایی های خود را مدیریت کرده و بر کارمندان خود نظارت داشته باشید و در نتیجه کیفیت کار آنها را افزایش دهید.

 • مزیت مکان یابی اشیا توسط تکنولوژی بیکن

آیبیکن

اگر سیستم مکان یابی اشیا توسط تکنولوژی بیکن را با موفقیت پیاده سازی کنید، متوجه مزایای زیادی خواهید شد. در اینجا به برخی از مزایای اصلی مکان یابی اشیا توسط تکنولوژی بیکن می پردازیم:

 1.  موجودی خودکار: شما می توانید به راحتی موجودی کالاهای انبار را داشته باشید و در نتیجه از خطاهای انسانی و تماس های مکرر جلوگیری کنید.
 2.  استفاده بهینه از دارایی: شما می توانید اطلاعاتی اعم از استفاده بیش از حد، عدم استفاده و نرخ استفاده را در ناوگان خود به دست آورید.
 3.  خدمات بهتر به مشتری: این تکنولوژی با بهبود روش های مدیریتی، خدمات مشتری را بهبود می بخشد.
 4.  کاهش خطر: به موقع می توانید خطر سرقت و سو استفاده از دارایی خود را تشخیص دهید.
 5.  افزایش کارایی عملیاتی: از موقعیت واقعی دارایی های خود مطلع شوید.
 • تضمین مکان یابی اشیا توسط تکنولوژی بیکن

اکنون مشخص شده است که شرکت های مختلف می توانند از تکنولوژی بیکن در مناطق مختلف استفاده کنند چون بیکن ها باعث افزایش سرعت روند مکان یابی و مدیریت دارایی ها و کاهش بسیاری از اشتباهات رایج در طول روند انجام کار می شوند. بنابراین صنایع مختلف و خرده فروشی ها از این فناوری برای افزایش عملکرد تجاری خود استفاده می کنند.

شما هم همین امروز می توانید مکان یابی اشیا خود را به ما بسپارید.

31 5/ 4.4